czwartek, 11 kwietnia 2013

Jak pikować?

Co to jest? Pikowanie to istotna czynność podczas produkcji rozsady zarówno warzyw jak i roślin ozdobnych. Polega na rozdzieleniu razem rosnących siewek i przesadzeniu ich do większych, oddzielnych pojemników. 
Po co?  
Można wyprodukować rozsadę bez pikowania, ale zazwyczaj będzie ona gorszej jakości. Pikowane rośliny są zwykle dobrze rozwinięte i mają mocniejszy system korzeniowy. Wynika to z tego, że podczas pikowania, lekko uszkadzany jest korzeń główny, a przez to roślina wytwarza dużo korzeni bocznych. Rozsada ma więcej miejsca do wzrostu. Daje też możliwość, dokładnego obejrzenia siewek, usunięcia chorych i wybrania najsilniejszych egzemplarzy do dalszej uprawy.
Kiedy? Średnio po dwóch - trzech tygodniach od wschodów, gdy siewka ma wykształcone liścienie i pierwszą parę liści właściwych można rozpocząć przepikowywanie do większych pojemników, skrzynek lub do pojedynczych doniczek i wielodoniczek o dużych oczkach.                                                 Jak? Przed pikowaniem podlewa się rośliny. Przebiega następująco: młode siewki podważa się delikatnie pikulcem, takim drewnianym lub metalowym urządzeniem ze szpicem lub po prostu np.kołkiem, łyżką lub widelcem. Wyciąga się je trzymając za liścienie, pikulcem lub palcem robi się dołek w ziemi nowej doniczki, wkłada siewkę dość głęboko (najczęściej do wysokości liścieni) i lekko dociska ziemię. Korzenie nie powinny się zawijać. Jeśli są za długie, można je skrócić. Siewki chore lub słabo rozwinięte trzeba usunąć. Przepikowane rośliny trzeba ponownie podlać. 

W zależności od wielkość roślin, zachowuje się 5 lub 10 cm odstępy pomiędzy siewkami.

Niektórych warzyw nie można pikować, bo nie tolerują uszkodzeń korzeni np. dynia, ogórek, tykwa, fasola. Sieje się je bezpośrednio do doniczek.

Nie jest to takie trudne jak się wydaje, a przy dużej ilości siewek może być nawet relaksujące :)

W charakterze doniczek używam 150 ml plastikowych opakowań po jogurcie i kubeczków jednorazowych, o podobnej objętości.
Zrobiłam w nich dziurki rozgrzanym nad palnikiem śrubokrętem z drewnianą rączką

A to przebieg pikowania na przykładzie pomidorów krok po kroku:
Do napełniania pojemniczków użyłam podłoża do siewek i rozsad z centrum ogrodniczego,  ale może być tez substrat torfowy lub ewentualnie ziemia uniwersalna
Tak wygląda rozsada gotowa do pikowania: 2 tygodnie po siewie (10 kwietnia), ma wykształconą pierwszą parę liści
Korzenie roślin podważam pikulcem, i delikatnie wyciągam, trzymając za liścień (jeśli się niechcący urwie to nić się nie stanie) lub trzymając ostrożnie za łodygę, uważając, żeby jej nie zgnieść
Tak powinna wyglądać siewka po wyciągnięciu, jeśli ma długie korzenie można je skrócić o 1/3 lub maksymalnie 1/2 długości

Pikownikiem zrobiłam głęboki otwór w podłożu

Podczas umieszczania siewki w dołku, trzeba uważać, żeby nie podwijać korzeni do góry,
umieszcza się ją głębiej niż rosła, na głębokość liścieni (to najniżej położone listki).
Pomidorowi bardzo to służy, bo ma umiejętność wypuszczania korzeni z łodygi.

Aby docisnąć ziemię do korzeni nie zawijając ich wbijam pikownik (może być kołek, nóż) ukośnie i dociskam ziemię do korzeni wyprostowując pikownik.

Schemat prawidłowego pikowania
Źródło: Podgórska A., Pomirska H.: Działka szkolna, WS, 1963
Dociskanie ziemi w pojemniku i dopełnianie ziemią, widać, ze prawie cała łodyga jest pod ziemią
I gotowe!

Po wszystkim nie można zapomnieć o obfitym podlaniu

Z warzyw pikowałam również seler:
Gdy selery mają 2 listki właściwe, są gotowe do pikowania

Pikując seler trzeba uważać, aby nie zasypać stożka wzrostu - to miejsce nad liścieniami z którego wyrastają liście. Stożek wzrostu powinien być kilka mm nad powierzchnią gleby, bo tam w przyszłości w przypadku selera korzeniowego wytworzy się zgrubienie. Przy pikowaniu lekko skraca się korzenie (o ok 1/3).
Później seler rośnie w paletkach, aż do momentu wysadzenia na działce. Ewentualnie zamiast pikowania do pojedynczych komórek w wielodoniczkach, siewki można umieścić w dużej kuwecie, głębszym pojemniku lub skrzynce w rozstawie 5x5 cm tzw rozsada "rwana'.

Najpierw zrobiłam głębokie otwory w podłożu, selery umieściłam pojedynczo, uważając by nie zasypać stożka wzrostu, jeśli korzenie były za długie skracałam je nożyczkami. 
Prawidłowo posadzony seler 
Moje selery:)

Pikowanie przysłuży się też daliom:







6 komentarzy:

  1. bardzo fajny opis ...przydatny dla mnie ,początkującego :)
    dzięki

    OdpowiedzUsuń
  2. bardzo fajny opis ...przydatny dla mnie ,początkującego :)
    dzięki

    OdpowiedzUsuń
  3. Wreszcie dowiedziałam się, które to liścienie, a które liście właściwe. Bardzo przydatny opis :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Dobry opis. Czy selery popikowane 12 kwietnia zdarzą podrosnąć i będą się nadawały do wysadzenia w gruncie w maju? Trochę w tym roku miałem mało czasu i chyba za późno pikowałem.

    OdpowiedzUsuń
  5. Witam. Pytanie odnośnie selera. Przepikowałem seler do multipaletki o małych oczkach, chce do przepikowac do multikipaletki o zdecydowanie większych oczkach. Mogę przepikowac seler drugi raz ? Czy może poczekać i za miesiąc do gruntu sadzić?

    OdpowiedzUsuń
  6. Nice post thank you John

    OdpowiedzUsuń