Żródło: pnos.pl |
Terminy. Seler nie pochodzi z naszej strefy klimatycznej, to roślina ciepłolubna. A czas produkcji rozsady ma dość długi - ok. 3 miesiące. Sieje się go wcześnie od już połowy lutego do połowy marca.
Sadzenie do gruntu: od połowy maja, nie powinno być wcześniej, bo niskie temperatury przez okres 2-3 tygodni, powodują jaryzację selera, czyli wypuszczanie pędów kwiatostanowych, zamiast tworzenia części jadalnych.
Zbiór: VIII-X.
Nie można go wysiewać bezpośrednio do gruntu.
Odmiany. Seler korzeniowy 'Edward', wybrałam ze względu na jego dużą odporność na septoriozę (częstą grzybową chorobę, występującą w uprawach selera) i wytwarzanie dużego zgrubienia korzeniowego. Odmiana ta nadaje się zarówno do bezpośredniego spożycia, jak i do przetworzenia i przechowywania.
Seler naciowy 'Verde Pascal' to odmiana o wzniesionym pokroju i średniej sile wzrostu. Wg. informacji z opakowania liście i ogonki liściowe ma jasnozielone, grube, bardzo smaczne. Zobaczymy:)
Wysiew. Rozsadę obu gatunków selera produkuje się tak samo. W mądrych książkach przeczytałam, że jest ona bardzo trudna do zrobienia i tylko doświadczeni ogrodnicy to potrafią. Postanowiłam zaryzykować :).
Seler ma bardzo drobne, wolno kiełkujące nasiona |
Nasiona wysiałam 11 marca, dość gęsto, do pojemnika po lodach, w którym wcześniej rozgrzanym nad palnikiem gazowym gwoździem zrobiłam dziurki od spodu. Nie przykrywałam ziemią, tylko lekko uklepałam na powierzchni podłoża. A następnie ostrożnie zwilżyłam podłoże wodą ze spryskiwacza, aby nie wypłukać drobnych nasion. Pojemnik postawiłam w widnym, ciepłym miejscu (22°C), przykryty przezroczystą folią, aby ziemia nie przesychała.
Po 12 dniach od siewu, coś już zaczyna się dziać. Na razie wschody są bardzo nierównomierne, a siewki drobne |
A to widok po 2 tygodniach, seler rośnie na parapecie przy oknie, na razie siewki mają wykształcone liścienie |
Gdy selery mają 2 listki właściwe, są gotowe do pikowania |
Później seler rośnie w paletkach, aż do momentu wysadzenia na działce. Ewentualnie zamiast pikowania do pojedynczych komórek w wielodoniczkach, siewki można umieścić w dużej kuwecie, głębszym pojemniku lub skrzynce w rozstawie 5x5 cm tzw rozsada "rwana'.
Rozsada jest wrażliwa na zimno, dlatego procesu hartowania nie można
rozpocząć przed 1 maja.
Selery umieściłam pojedynczo w wielodoniczkach, uważając by nie zawijać korzeni i nie zasypać stożka wzrostu. Jeśli korzenie były za długie skracałam je nożyczkami. |
Prawidłowo posadzony seler z niezasypanym stożkiem wzrostu |
Moje dwa gatunki całkowicie mi się pomieszały, będę mogła je odróżnić dopiero za kilka tygodni, gdy będą już na działce ;)
Super,dziękuję 👍👍👍
OdpowiedzUsuń